Program Funkcjonalno Użytkowy - Koncepcja Zagospodarowania Błoni

Celem opracowania tej koncepcji jest uporządkowanie układu funkcjonalno-przestrzennego terenu i nadanie mu charakteru parku przyrodniczo-wypoczynkowego dla mieszkańców miasta, w oparciu o opracowaną w 2009 r. „Koncepcję zagospodarowania Błoni w Puławach” z rozważeniem propozycji rozwiązań i wyposażenia składanych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, konsultacji społecznych oraz radnych jak również wniosków „Opinii geotechnicznej z badań podłoża gruntowego terenu Błoni przy Ul. Słowackiego i Krakowczyków w Puławach” 2015r., i wytycznych priorytetowych dla Działania 2.5 POIiŚ 2014-2020 „ Poprawa jakości środowiska miejskiego”.
s3.png
 
Głównym elementem projektowanego założenia jest wnętrze krajobrazowe znajdujące się we wschodniej części terenu wyodrębnione z przestrzeni za pomocą nasypu ziemnego. Swobodny kształt nowej formy terenu stanowi otoczenie dla nasadzeń traw ozdobnych. Kształt rabaty ma formę spirali i tworzą ciekawy układ pomiędzy nasypem a poziomem trawników. Na szczycie nasypu planuje się nasadzenia kilku drzew wysokich w celu ochrony terenu przed hałasem i częściowo przed zanieczyszczeniami komunikacyjnymi. Wysokość nowo projektowanego nasypu w miejscu najwyższym wynosi ok 1.5m. a szerokość ok 10-12m. Nasyp ziemny pełni również rolę tarasu widokowego, po których można się przechadzać i jeździć na rowerze.   
Pomiędzy nasypem projektowanym  a rowem istniejącym w pobliżu parkingów planuje się plac zabaw dla psów. Ogrodzony i wyposażony w odpowiednie urządzenia. Powierzchnia ok. 970m2.    Prawie przez środek terenu projektowanego przechodzi główny ciąg komunikacyjny o szerokości ok 4m. Główna alejka będzie wykonana z materiału trwałego odpowiedniego do jazdy na rolkach i deskorolkach.  Pozostałe ścieżki mają stanowić uzupełnienie głównej alejki i będą wykonane z nawierzchni naturalnych ziemnych ulepszonych.  W okolicy istniejącego boiska sportowego ze względu na podmokły charakter terenu i opinie geotechniczną wzdłuż ogrodzenia boiska zostanie zlokalizowany niewielki nasyp ziemny i rów z roślinnością szuwarową i przywodną. Ten rów będzie spełniał rolę filtra do odbierania wody opadowej sezonowo zalewającej tę część terenu. Takie założenie będzie miało również charakter edukacyjny. Powstanie tam ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z elementami wyposażenia jak np.: domki dla owadów , ptaków, mostek itp. Dobór gatunkowy tego założenia będzie podyktowany sezonowymi wysokimi stanami wody opadowej. Będą to gatunki sezonowo znoszące zalewanie i suszę. Wprowadzenie takiego elementu zagospodarowania pozwoli na poprawę mikroklimatu całego terenu, a tym samym podniesie standard atrakcyjności terenu pod względem oferowanych form wypoczynku i wpłynie na  bioróżnorodność terenu.  Ten fragment terenu  został  również zaplanowany jako teren wypoczynkowy w  przyszłości wyposażony w stoliki piknikowe, leżaki i ławki.
Dużo mniejszą przestrzeń, bardzo atrakcyjną zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników, stanowi ścieżka biegnąca wzdłuż otwartego rowu melioracyjnego, w północno – zachodniej części opracowania. Ścieżka przechodzi wzdłuż ciągu kolejno następujących po sobie placów o nieregularnym kształcie, które stopniowo zwężają się i przechodzą w leśną ścieżkę. Teren  z jednej strony sąsiaduje z rowem, wzdłuż którego, proponuje się wprowadzenie nasadzeń z różnych gatunków traw i roślinności przywodnej  – sprawi to, że miejsce stanie się bardziej malownicze i intymne; z drugiej zaś sąsiaduje z pasem zieleni wysokiej – w cieniu drzew. Na tym terenie, proponuje się wprowadzenie urządzeń zabawowych wpływających na rozwój psychofizyczny i intelektualny dzieci, a wzdłuż ścieżek leśnych wprowadzenie roślin zadarniających, dobrze radzących sobie z cieniem. Planuje się również wprowadzenie takich urządzeń jak stoliki do gier planszowych typu szach .
W części północnej pomiędzy istniejącym zadrzewieniem planuje się wprowadzenie urządzeń linowych niskich na tyle niskich  aby nie było potrzeby angażowania osób trzecich do obsługi. Miałby on się składać z różnego rodzaju urządzeń linowych, sportowych, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych z uwzględnieniem bezpiecznych naturalnych nawierzchni. Takie urządzenia są bardzo atrakcyjne dla młodzieży i nie ma ich wiele na terenie miasta. Całość terenu zostanie wyposażona w atrakcyjne elementy małej architektury, oświetlenie i monitoring. 
Elementem niezbędnym, wpływającym na funkcjonalność parku jest przemyślana i bardzo praktyczna sieć komunikacji pieszej i samochodowej, pozwalająca dotrzeć do każdego miejsca w parku bez większych problemów, oczywiście z uwzględnieniem odpowiedniej ilości miejsc dla inwalidów. Ciągi komunikacji pieszej i samochodowej są wystarczająco szerokie, co zapewnia sprawne poruszanie się po parku.  
Od strony południowej bezpośrednio za stacją Orlen planuje się wprowadzenie łąki kwietnej. Takie rozwiązanie poprawi atrakcyjność terenu, sprzyja bioróżnorodności i w pewnym stopniu obniża koszty koszenia trawników. Dodatkowo planuje się częściowe koszenie łąki w kształt labiryntu i wyposażenie terenu w kilka urządzeń siłowni zewnętrznej spełniając wymagania osób mieszkających w najbliższej okolicy.
Na rondzie w okolicy terenu ćwiczeń strażaków proponuje się wprowadzenia nasadzeń sezonowych kwitnących.
Cały teren zostanie wyposażony w oświetlenie parkowe.
Pomiędzy parkingiem a placem zabaw zostanie zlokalizowana samoobsługowa toaleta – WC.